Izveštaj o transfernim cenama sadrži veliki obim podataka za određene transakcije, koje poreski obveznik podnosi nadležnom poreskom organu. Međutim, povezana preduzeća sada imaju mogućnost da za pojedine transakcije prilikom utvrđivanja njihove vrednosti, umesto detaljnog izveštaja, podnose izveštaj o transfernim cenama u skraćenom obliku.
U skladu sa Zakonom, propisano je da izveštaj o transfernim cenama u skraćenom obliku mogu podneti i pravna lica i preduzetnici. Firme koji imaju obavezu da sastavljaju izveštaj o transfernim cenama nadležnom poreskom organu, mogu da dostavljaju skraćeni izveštaj samo ukoliko su ispunjeni uslovi:
Kontaktirajte naše poreske savetnike i saznajte cenu za izradu studije o transfernim cenama već danas. Mi smo spremni da unapredimo Vaše poslovanje, a Vi?
Poreski obveznici imaju mogućnost da podnesu izveštaj o transfernim cenama u skraćenom obliku za sve transakcije sa povezanim licima, izuzev onih za koje nije Zakonom propisano.
Izveštaj o transfernim cenama u skraćenom obliku podnosi se za transakcije manjeg ekonomskog značaja (vrednost transakcija do 8.000.000 dinara). Što se tiče uslova, poreski obveznik koji podnosi skraćeni izveštaj u obavezi je da ispuni jedan od dva navedena uslova:
Iznos od 8.000.000 dinara je vrednosni kriterijum za sastavljanje skraćenog izveštaja o transfernim cenama. Vrednost transakcija sa povezanim pravnim licem u ovom slučaju ne sme biti veća od navedenog iznosa. Ukoliko vrednost transakcija sa povezanim licem prelazi iznos od 8.000.000 dinara sastavlja se potpuni ili detaljni izveštaj o transfernim cenama.
Transakcije za koje pravna lica i preduzetnici ne mogu podneti izveštaj o transfernim cenama u skraćenom obliku su zajmovi i krediti. Za sve ostale transakcije koje ispunjavaju jedan od ova dva uslova može se podneti izveštaj u skraćenom obliku.
Skraćeni izveštaj o transakcijama između povezanih pravnh lica treba sadržati podatke o svakoj obavljenoj transakciji. Tu spadaju sledeći:
Skraćeni izveštaj podnosi se za transakcije koje su od manjeg ekonomskog značaja, ali se podrazumeva u da se uz svaki izveštaj navode određeni podaci. Obavezno je da se opiše obavljena transakcija, zatim da se upiše vrednost svake takve transakcije, kao i da se navedu podaci o drugom pravnom licu, odnosno o povezanom licu sa kojim je transakcija izvršena.
Ukoliko su svi uslovi i kriterijumi ispunjeni poreski obveznik nema obavezu da sastavlja potpuni izveštaj radi provere transfernih cena. To podrazumeva da nije u obavezi ni da nadležnom poreskom organu dostavlja detaljni izveštaj o transfernim cenama.
Pravna lica ili preduzetnici koji dostavljaju skraćeni izveštaj imaju druge obaveze. Moraju da dostave i poreski bilans uz izveštaj u skraćenom obliku. Odnosno, u obavezi su da sastave Izveštaj o transfernim cenama u skraćenom obliku i da ga zajedno sa poreskim bilansom dostave nadležnom poreskom organu. Takođe, sve podatke moraju uneti na tačno odgovarajućim pozicijama u poreskom bilansu.
HLB T&M Consulting je jedna od vodećih kompanija iz oblasti transfernih cena. Ukoliko vam je potrebna podrška ili pomoć za analizu, izradu izveštaja i popunjavanje pozicija u bilansu kontaktirajte naše konsultante.
Transakcija sa povezanim licem je bilo koja poslovna promena na sredstvima ili promena nastala stvaranjem obaveza među povezanim licima. Svi poslovni odnosi koji se odvijaju između povezanih lica obavljaju se prema transfernim cenama i odnose se na razmenu dobara ili usluga između njih.
Transakcije za koje se može sastaviti skraćeni izveštaj o transfernim cenama su nabavka, prodaja, finansijski i operativni lizing i ostale vrste prometa dobara i usluga. Skraćeni izveštaj se ne može sastaviti i podneti za transakcije poput odobravanja zajmova, uzimanja zajmova ili kredita od povezanih lica.
Za jednokratne transakcije, prilikom utvrđivanja vrednosti transakcije sa povezanim licem prvo se proverava da li je ispunjen vrednosni kriterijum (da nije više od 8.000.000 dinara). Zatim se uzima vrednost transakcije po transfernoj ceni koja je evidentirana u poslovnim knjigama obveznika.
Kod transakcija sa jednim povezanim pravnim licem se kao vrednosni kriterijum isto uzima 8.000.000 dinara. Ukupna vrednost transakcija u ovom slučaju odnosi se na sve transakcije sa pojedinačnim pravnim licem (osim za kredite i zajmove). Obveznik tada ima obavezu da za svaku transakciju dostavi dokumentaciju u skraćenom obliku.
Ako poreski obveznik ima više povezanih pravnih lica sa kojima ima poslovne odnose i sa svakim od njih ukupna vrednost transakcija ne prelazi 8.000,000 dinara, mora da za svakog dostavi izveštaj u skraćenom obliku. Sa druge strane, ako sa jednim povezanim pravnim licem transakcije ne prelaze vrednosti kriterijum, a sa drugim pravnim licem vrednost transakcija prelazi 8.000.000 dinara, radi se sledeće. U prvom slučaju dostavlja skraćeni izveštaj, a u drugom sastavlja potpuni izveštaj.
Za skraćeni izveštaj ne postoji obaveza da se dodatno proveravaju transferne cene. Za potpuni izveštaj o transfernim cenama moraju da se provere transferne cene, zatim da se obračuna da li postoje razlike u ceni i da se izvrše preventivne korekcije poreske osnovice.
Prilikom prodaje kapitalne imovine povezanom licu prvo se utvrđuje tržišna cena i upoređuje sa ugovorenom cenom (prodajnom ili transfernom cenom). U skladu sa Zakonom, za obračun kapitalnih dobitaka transferna vrednost se uvek proverava, iako je vrednost transakcije manja od 8.000.000 dinara.
Ministarstvo finansija Republike Srbije dalo je mišljenje da se izveštaj o transfernim cenama u skraćenom obliku može sastavljati i za transakcije vezane za nabavku stalnih sredstava koja podležu poreskoj amortizaciji.
Kada su u pitanju PDV i avansi, propisano je neuključivanje istih u vrednost transakcije prilikom određivanja transfernih cena. To praktično znači sledeće – prilikom utvrđivanja vrednosti transakcije se za sastavljanje i podnošenje skraćenog izveštaja uzima vrednost transakcije bez PDV-a. Isto važi i za avanse, ne računaju se u ukupnu vrednost transakcija.
Dodatno, skraćeni izveštaj o transfernim cenama ne uključuje kamate po osnovu zajmova, kamate za kredite, date i primljene avanse, a ne uključuje ni PDV (iako obveznik ima pravo na odbitak prethodnog PDV-a).
Izveštaj o transfernim cenama u skraćenom obliku ne može da se dostavi za transakcije poput datih ili primljenih zajmova, kao ni za kredite sa povezanim licima. Za transakcije poput kredita i zajmova obavezno se sastavlja i dostavlja potpuni izveštaj o transfernim cenama.
Prema mišljenju Ministarstva finansija transakcija po osnovu depozita (koji je primljen od povezanog pravnog lica) smatra se komercijalnom transakcijom. Odnosno, depozit se ne smatra transakcijom po osnovu zajma i kredita. Međutim u skladu sa Zakonom, za komercijalne transakcije je propisana obaveza primene opštih pravila o utvrđivanju cene transakcije po principu „van dohvata ruke“ (osim izuzetnih slučajeva u skladu sa Zakonom i mišljenjem Ministarstva finansija).
Za transakciju kao što je beskamatni zajam od povezanog lica, gde nisu iskazani rashodi kamata, pravno lice ili preduzetnik koje je poreski obveznik nema obavezu da podnosi izveštaj o transfernim cenama (ni potpuni, niti skraćeni).
Ukoliko vam je potrebna pomoć iskusnih i stručnih lica za sastavljanje izveštaja o transfernim cenama u skraćenom obliku, kao i za iskazivanje podataka u bilansu uspeha, budite slobodni da kontaktirate naše poslovne savetnike.
Kompanija HLB T&M Consulting pruža usluge izrade studija i izveštaja o transfernim cenama, kao i podršku oko analize i obračuna transfernih cena.