Prilikom utvrđivanja transfernih cena osnovni korak u primeni poreskih pravila za transferne cene je identifikacija lica koja se smatraju povezanim. Kriterijumi i pravila za utvrđivanje povezanosti pravnih lica, odnosno privrednih društava definisani su Zakonom o porezu na dobit. Za preduzetnike se povezanost sa drugim licima utvrđuje u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak građana. Povezanost između lica mora se ustanoviti i odrediti za poreske potebe, tj. radi utvrđivanja obaveze poreza na dobit pravnih lica.
Pisali smo prethodno o transfernim cenama i metodama utvrđivanja cena transakcija između povezanih lica. Transferne cene su cene nastale u vezi sa transakcijama sredstava ili u vezi sa nastalim obavezama među povezanim licima. Metode usklađivanja transfernih cena su aktivnosti kojima se proverava usklađenost cena i vrednost transakcija između povezanih lica.
Kriterijumi za utvrđivanje povezanosti sa pravnim licem ili obveznikom se primenjuju na sva lica. U skladu sa Zakonom primenjuju se i na rezidente i na nerezidente, osim u slučaju gde je zakonom propisano da se kriterijumi odnose samo na nerezidente.
Pri proceni povezanosti lica uvek se polazi od dva kriterijuma:
U skladu sa Zakonom, definicija povezanih lica glasi: “Licem povezanim sa obveznikom smatra se ono fizičko ili pravno lice u čijim se odnosima sa obveznikom javlja mogućnost kontrole ili značajnijeg uticaja na poslovne odluke.“
Povezana lica su dve firme koje međusobno obavljaju transakcije po transfernim cenama (obveznik i lice povezano sa njim). U skladu sa Zakonom, povezanost lica za poreske potrebe se utvrđuje u poslovnim odnosima kako sa pravnim, tamo i sa fizičkim licima. U tom smislu povezano lice može biti i pravno i fizičko lice, a ono se smatra povezanim samo ukoliko u poslovnom odnosu sa obveznikom postoji veza i ako se obavljaju kontrolisane transakcije.
Transakcije sa povezanim licima nazivaju se još i kontrolisane transakcije. To su one poslovne promene koje se mogu kontrolisati i na koje se može uticati za donošenje poslovnih odluka.
Važno je istaći i sledeće. Da bi se lica smatrala povezanim nije uslov da oba kriterijuma budu istovremeno ispunjena. Zakonom o Porezu na dobit pravnih lica nije predviđena ova obaveza. Dovoljno je da bude zadovoljen bilo koji od navedena dva kriterijuma kako bi postojao osnov za povezanost lica.
U skladu sa Zakonom o porezu na dobit pravnih lica, povezanost lica postoji:
Posredno ili neposredno posedovanje znači da mogućnost kontrole i značajniji uticaj na donošenje odluka mogu biti ostvareni na direktan i na indirektan način.
Neposredna kontrola i značajniji uticaj ostvaruje se samo ako jedno lice direktno i bez posrednika ima učešće u kapitalu i poseduje glasačka prava. To može ostvariti u sledećim slučajevima:
Posredna kontrola i značajniji uticaj postoje samo ako se mogu sprovesti indirektno – preko posrednika. Zakonom nije definisan tačan broj posrednika preko kojih se mogu ostvariti navedeni kriterijumi.
Kada su u pitanju nerezidenti, stalna poslovna jedinica nerezidentnog pravnog lica ili ogranak smatra se povezanim pravnim licem. Ogranak strane firme predstavlja izdvojeni organizacioni deo inostrane kompanije, pritom je obveznik poreza na dobit u Srbiji i zbog toga se smatra da je povezano lice.
Sa druge strane kada su u pitanju rezidenti, transakcije rezidentnog pravnog lica (kompanije iz Srbije) koja ima ogranak u inostranstvu nisu predmet transfernih cena. Dobit koju ostvari oporezuje se u Srbiji na nivou matične firme, i to kao dobit od poslovanja nerezidentnog ogranka.
Osnov za povezanost postoji između obveznika i nekog lica ukoliko jedan od njih posredno ili neposredno poseduje najmanje 25% ili više učešća u udelima i akcijama drugog lica. U ovom slučaju lica su povezana zato što postoji mogućnost kontrole nad obveznikom.
Smatra se da povezanost lica postoji između obvezika i nekog lica ukoliko jedan od njih direktno ili indiretno poseduje najmanje 25% ili više glasova – glasačkih prava u skupštini, odnosno, organima upravljanja drugog lica. U ovom slučaju ispunjava se kriterijum mogućnost značajnijeg uticaja.
U navedenoj sutuaciji smatra se da su povezana lica one firme u kojima ista lica (i fizička i pravna) neposredno ili posredno učestvuju u upravljanju i kontroli, zatim direktno ili indirektno poseduju najmanje 25% akcija, udela ili najmanje 25% glasačkih prava u organima upravljanja. U ovom slučaju prepoznata je mogućnost za povezivanje lica ispunjavanjem oba kriterijuma – i mogućnost kontrole i mogućnost značajnijeg uticaja.
Praktično znači da se povezanost lica može ostvariti:
Primer: kada se jedno fizičko lice pojavljuje kao osnvač više pravnih lica u kojima ima 100% vlasništva, te firme se smatraju međusobno povezanim licima (sestrinske firme).
Recimo, dva preduzeća nisu povezana preko kapitala, ali imaju istog osnivača. Osnivač je fizičko lice i ima 100% udela u vlasništvu kapitala firme. Pošto isto fizičko lice učestvuje u kapitalu obe firme smatra se da su one međusobno povezana pravna lica.
Kada je jedno isto lice direktor u više različitih pravnih lica, prema mišljenju Ministarstva finansija smatra se da to nije osnov za međusobnu povezanosti tih lica.
Preciznije objašnjenje navedenog je sledeće: ukoliko se jedno lice pojavljuje u većem broju pravnih lica kao Direkor, pritom nije vlasnik, već te firme imaju druge vlasnike i nisu povezane po drugom osnovu, onda ta pravna lica nisu povezana. Ukoliko Direktor ima najmanje 25% glasova u skupštini nekog preduzeća, onda su firme povezane.
Prema Zakonu o porez na dobit povezana lica mogu biti i rođaci. Povezanim licima smatraju se i fizička lica koja su u porodičnim, rodbinskim, bračnim i vanbračnim vezama (odnosima), samo ukoliko se ispunjavaju kriterijumi. Kao u prethodnim slučajevima, familija i rođaci mogu biti povezani sa obveznikom, pravnim licem, samo ukoliko poseduju najmanje 25% učešća ili najmanje 25% glasačkih prava.
U ovom slučaju povezanim licima sa obveznikom smatraju se:
Prema Zakonu o porezu na dobit, svako pravno lice iz jurisdikcije sa preferencijalnim poreskim sistemom (nerezident) posmatra se kao povezano lice sa obveznikom. Povezana pravna lica su sve nerezidentne kompanije iz JPPS, sa kojima domaće pravno lice (poreski obveznik) ulazi u poslovni odnos.
Između ovih povezanih lica sve transakcije izvršiće se po transfernoj ceni. Zakon se odnosi na sve poslovne, komercijalne i finansijske odnose i transakcije sa nerezidentnim pravnim licima sa spiska jurisdikcija (u skladu sa Pravilnikom o listi jurisdikcija sa preferencijalnim poreskim sistemom). Drugim rečima, pravila važe za sve transakcije i poslove sa pravnim licima iz JPPS (promet dobara ili usluga, uvoz, izvoz i sve druge transakcije).
Povezanost preduzetnika sa drugim licima utvrđuje se u skladu Zakona o porezu na dohodak. Lica povezana sa preduzetnikom su:
Za preduzetnike takođe važe kriterijumi definisani Zakonom o porezu na dobit. Odnosno, sva pravila koja važe za pravna lica i privredna društva odnose se i na preduzetnike. Pritom, ne pravi se razlika između preduzetnika kao fizičkog lica i njegove radnje.
Prema mišljenju Ministarstva finansija, dva privredna društva čiji su osnivači u međusobnim rodbinskim, bračnim ili vanbračnim odnosima ne mogu se smatrati povezanim licima. Oko ovog pitanja vladala je i još uvek vlada velika dilema, što je i razlog za pojašnjnje Ministarstva finansija.
Ova pravila važe uvek i u svim slučajevima kada su u pitanju porodične i (van) bračne veze. Na primer: za odnos između dva brata (dve sestre, brata i sestre), za odnos majke i ćerke (sina), supruga i supruge, dede i unuka i slično. Uvek kada je fizičko lice osnivač i 100% vlasnik jednog pravnog lica, a drugo lice osnivač i 100% vlasnik druge firme, ne radi se o povezanim pravnim licima.
Primer
Ukoliko je otac istovremeno osnivač pravnog lica i 100% vlasnik jedne firme, a sin je osnivač i 100% vlasnik druge firme, između ta dva pravna lica ne postoji povezanost.
Objašnjenje: U skladu sa navedenim mišljenjem, u situacijama kada postoje rodbinske, bračne i vanbračne veze između osnivača različitih pravnih lica, kao u ovom primeru gde je jedno fizičko lice osnivač i 100% vlasnik jedne firme, a drugo fizičko lice osnivač i 100% vlasnik druge, ne postoji povezanost. Te dve firme su odvojeni poreski obveznici i ne smatraju se međusobno povezanim pravnim licima. Isto važi i u situacijama kada osnivači imaju manji udeo u vlasništvu osnovnog kapitala društva (recimo 50%).
Međutim, kada su u pitanju preduzetnici, u ovakvom slučaju povezanost lica postoji. Primera radi, imamo dva preduzetnika – jednu radnju je registrovao otac, a drugu sin. Za ova dva preduzetnika koja jesu u porodičnom odnosu smatra se da su međusobno povezani.
Kada se utvrđuje povezanost između lica važno je uzeti u obzir sve opisane paramertre, kriterijume i okolnosti:
Utvrđivanje i provera povezanih lica može se izvršiti na sedeći način:
Kompanija HLB T&M Consulting je specijalizovana u oblasti poreskog savetvanja kao i izrade studija i izveštaja o transfernim cenama kojim se analiziraju transakcije između povezanih lica.
Ukoliko imate nedoumice i potrebna vam je pomoć u vezi procedura, metoda i postupka za utvrđivanje povezanosti, naši poreski savetnici sa dugogodišnjim iskustvom u radu stoje vam na raspolaganju za sve konsultacije.