Osnivanje DOO u Srbiji je dosta pojednostavljeno, pritom sam proces registracije traje kratko.
U nastavku sledi detaljnije o tome kako osnovati DOO u Srbiji i šta sve treba znati kada je u pitanju otvaranje i poslovanje jedne DOO firme.
DOO ili društvo sa ograničenom odgovornošću je najzastupljeniji oblik registrovanog pravnog lica u Srbiji. Kao oblik privrednog društva koje je u Srbiji veoma brzo i jednostavno moguće registrovati, DOO kao firma predstavlja najekonomičniju i najfleksibilniju formu privrednog društva.
Prednosti osnivanja DOO u Srbiji:
Nedostaci (mane):
Prilikom registracije firme, prvi korak za otvaranje DOO u Srbiji jeste izbor odgovarajućeg poslovnog naziva firme. Provera slobodnih naziva može se izvršiti na sajtu APR-a. Naredni korak je imenovanje direktora DOO.
Postupak osnivanja društva sa ograničenom odgovornošću pokreću osnivači. Osnivači DOO mogu biti pravna i fizička lica, domaća kao i strana lica. DOO u Srbiji može imati jednog ili više osnivača. Pre osnivanja DOO potrebno je odrediti osnivače, jer oni odlučuju o načinu osnivanja kompanije.
Pored osnivačkog akta i statuta, dokument koji DOO mora imati je OP obrazac. OP obrazac predstavlja obrazac overenih potpisa lica za zastupanje firme.
Postupak osnivanja privrednog društva u Srbiji sprovodi se preko Agencije za privredne registre. Nakon registracije DOO dobija:
Postoji samo jedan slanja obrasca registracione prijave osnivanja DOO u Srbiji, a to je osnovanje firme elektronskim putem.
Administrativni troškovi otvaranja DOO u Srbiji iznose oko 100 evra. U troškove su uključeni različiti administrativni troškovi (takse), kao i troškovi overe dokumentacije:
Naknade za osnivanje se plaćaju Registru privrednih subjekata (Agenciji za privredne registre). Sve naknade se izmiruju pre osnivanja DOO.
U skladu sa Zakonom o privrednim društvima, najmanji početni osnivački kapital za DOO iznosi 100 dinara (1 evro).
Prilikom otvaranja DOO u Srbiji prilaže se sledeća dokumentacija:
Propisana dokumentacija se podnosi u originalu, overenom prepisu ili overenoj fotokopiji.
Da bi se DOO moglo registrovati elektronskim putem, podnosilac prijave mora da ima:
Odabir poslovnog naziva DOO je deo identiteta celokupnog poslovanja firme. Pre registracije osnivanja, moguće je izvršiti proveru dostupnosti naziva firme.
Provera poslovnog imena podrazumeva pretragu da li je željeni naziv slobodan (dostupan, da se ne koristi, da nije rezervisan), a takođe i da li je u skladu sa zakonom o registraciji (APR odobrava ili odbija naziv kompanije). Naziv mora biti jedinstven, ne sme biti uvredljiv, ne sme sadržati reči koje su uvredljive ili zakonom ograničene.
Ukoliko je naziv slobodan i ne koristi se, moguće je izvršiti rezervaciju poslovnog imena na sajtu Agencije za privredne registre. Rezervacija poslovnog naziva vrši se podnošenjem posebne prijave, a važi 60 dana od dana podnošenja. Po isteku roka na koji je naziv rezervisan, on se može obnoviti ili preneti na drugo fizičko ili pravno lice.
Prilikom registracije bilo koje pravne forme privrednog društva u Srbiji, potrebno je odabrati odgovarajuću pretežnu šifru delatnosti. Pretežna šifra delatnosti je ona koju firma registruje i koja najbolje opisuje delatnost kojom će se baviti. Pored pretežne, firma može obavljati i druge delatnosti koje nisu zakonom zabranjene.
Pretežna šifra delatnosti određuje se na osnovu Uredbe o klasifikaciji delatnosti, u okviru koje su šifre podeljene na sektore, oblasti, grane i grupe delatnosti. Neophodno je registrovati odgovarajuću, koja je u skladu sa opisom posla.
Klasifikaciju delatnosti treba pažljivo proučiti prilikom odabira šifre, iz razloga što postoje šifre za koje je potrebna saglasnost od nadležnih organa i u zavisnosti od određene oblasti delatnosti.
U postupku registracije DOO ne proverava se da li je registrovano sedište zaista stvarno sedište DOO. Međutim, prilikom podnošenja zahteva za PIB, Poreska uprava vrši proveru prema mestu stvarnog sedišta.
Prilikom kontrole, može se proveriti uvid u dokumentaciju kojom se dokazuje pravni osnov korišćenja poslovnog prostora kao sedišta (ugovor o zakupu, kupoprodajni ugovor, posedovni list, saglasnost o korišćenju poslovnog prostora…). U zavisnosti od lokacije i teritorije opštine na kojoj se nalazi sedište DOO u Srbiji, može varirati i iznos lokalne komunalne takse.
Strane kompanije koje žele da otvore svoje DOO kompanije u Srbiji i da kompletno poslovanje kontrolišu iz inostranstva, imaju mogućnost da koriste usluge virtuelnih kancelarija. Virtuelne kancelarije u Srbiji pružaju stranim (i domaćim) firmama mogućnost registracije poslovne adrese firme na pravim fizičkim adresama, ali bez prisustva na istim.
Ukoliko potrebe posla DOO kompanije ne zahtevaju svakodnevno fizičko prisustvo na lokaciji, virtuelne kancelarije omogućavaju da se pravna lica registruju na pravoj fizičkoj adresi, samo bez fizičkog korišćenja tog poslovnog prostora i bez obaveze plaćanja mesečnih režijskih troškova (struja, režije, zakup poslovnog prostora…). Usluge koje pružaju virtuelne kancelarije vezane su za prijem i prosleđivanje pošte, mogućnost izbora broja telefona, ostale administrativne usluge.
Nakon registrovanja DOO u Srbiji, naredni korak je poreska registracija kod Poreske uprave. Na taj način vrši se registracija poreskih obveznika. U roku od 15 dana od dana registracije firme treba podneti poresku prijavu za akontaciju poreza na dobit (akontaciono plaćanje poreza na dobit).
Podnošenje poreske prijave se vrši elektronskim putem preko portala Poreske uprave (portal ePorezi). Porez na dobit za DOO ili za društva sa ograničenom odgovornošću iznosi 15%.
Nakon dobijanja rešenja o osnivanju DOO i dobijanja PIB-a, vrši se otvaranje bankovnog računa. Otvaranje poslovnog računa u banci je obavezan korak, jer omogućava kompanijama sve vrste novčanih transakcija. Pre otvaranja bankovnog računa za DOO neophodno je odabrati onu banku koja najviše odgovara potrebama poslovanja. Treba uzeti u obzir kolike su provizije i mesečno održavanje računa, da li ima e-banking, platne kartice, mogućnost kreditiranja i drugo.
Nakon odabira, postupak otvaranja bankovnog računa DOO zavisi od politike poslovanja željene banke i potrebne dokumentacije za otvaranje računa. Kompletna procedura otvaranja bankovnog računa za DOO u Srbiji može potrajati dan ili dva.
Registracija DOO u Srbiji za PDV obveznike nije obavezna. Limit za ulazak u sistem PDV-a je 8.000.000 dinara, pa promet u poslednjih 365 dana. U Republici Srbiji postoje dve stope poreza na dodatu vrednost kojima se oporezuju promet robe, usluga i uvoz. To su opšta stopa PDV-a od 20% i posebna stopa PDV-a od 10%.
Pravna lica koja počinju sa poslovanjem i procene da će imati godišnji promet manji od 8.000.000 dinara, nemaju obavezu da postanu obveznici poreza na dodatu vrednost. U suprotnom, ukoliko probiju limit i ostvare godišnji promet preko osam miliona dinara registracija za PDV obveznike je obavezna.
Upotreba pečata za pravna lica u Srbiji više nije zakonska obaveza. Za privredne subjekte koji posluju u Srbiji ukinuta je obaveza da imaju pečat. Pečat više nije potreban prilikom overavanja za prijem pošte, za popunjavanje obrazaca, prilikom podnošenja zahteva.
Umesto svojeručnog potpisa moguće je koristiti elektronski potpis za potpisivanje dokumenata u elektronskom formatu, kao i digitalni pečat. Digitalni potpis ili elektronski potpis je skup podataka u elektronskom obliku koji mogu potvrditi identitet lica koje potpisuje dokument, kao i validnost i sadržinu dokumenta koji se potpisuje. U elektronskom formatu, predstavlja digitalnu zamenu za svojeručni potpis.
DOO u Srbiji ima zakonsku obavezu vođenja poslovnih knjiga. Ukoliko je Srbija vaša poslovna destinacija, preporuka je da pomoć oko poslovanja poverite iskusnom timu stručnjaka i računovođa koji će Vam pomoći oko ispravnog vođenja biznisa, u cilju postizanja najboljih rezultata i smanjenja troškova.
Sa računovodstvene tačke gledišta, usluge koje knjigovodstvena agencija obavlja su knjiženje poslovne dokumentacije, obračun plata, poresko savetovanje, podrška oko PDV registracije, podnošenje finansijskih izveštaja i pomoć oko usklađenosti sa zakonskim propisima Republike Srbije. Ukoliko planirate da osnujete DOO u Srbiji, agencija za knjigovodstvo HLB TM DOO može vam pomoći prilikom registracije firme i ponuditi kvalitetne računovodstvene usluge.