Da bi stranci mogli da borave i rade u Srbiji neophodno je da da imaju odobren privremeni boravak i radnu dozvolu. Međutim, ono što se razlikuje kod zapošljavanja stranaca je osnov za odobrenje privremenog boravka i dobijanje radne dozvole. To znači da se u zavisnosti od osnova razlikuje i dokumentacija, kako za privremeni boravak tako i za radne dozvole.
Sva dokumentacija koja se prilaže je različita i zavisi od osnova za odobrenje privremenog boravka ili radne dozvole. Za privremeni boravak, to su:
Dokumentacija se prikuplja i predaje nadležnim institucijama. Ona se, zajedno sa zahtevom za odobrenje privremenog boravka i zahtevom za radnu dozvolu podnosi u mestu registrovanog sedišta – mestu gde je regiistrovana firma koja zapošljava stranca.
U nastavku sledi opis procedura i koja se dokumentacija prikuplja.
Prvi uslov koji mora biti ispunjen u postupku podnošenja zahteva jeste da stranac ima u pasošu utisnut pečat granične policije. Pečat mora biti sa tačnim datumom i tačnim mestom ulaska u Srbiju. Postupak za odobrenje privremenog boravka i ishodovanja radne dozvole ne može biti sproveden ukoliko stranac pri ulasku u Srbiju nije dobio pečat granične policije.
Ipak, pečat je moguće naknadno dobiti. U tom slučaju stani državljanin mora da se vrati na granicu kako bi je ponovo prešao, odnosno ušao u zemlju. Mora da pređe granicu (da napusti Srbiju), a zatim da je ponovo pređe i uđe u zemlju kako bi tada u pasošu dobio pečat granične policije. U pasošu obavezno moraju biti navedeni datum i mesto ulaska.
Sa pečatom granične policije završava se prvi korak, a sledeći je prijava boravišta stranca. Da bi bilo koji strani državljanin mogao da boravi u našoj zemlji prvo mora pribaviti “beli karton”.
Dokument Prijava boravišta (prebivališta) stranca poznat je i pod nazivom “beli karton”. Dobija se na sledeći način.
Vlasnik stana u kome će stranac boraviti dužan je da najkasnije 24 sata nakon dolaska stranca u mesto boravka prijavi njegov boravak u lokalnoj Policijskoj upravi. Prijavu boravišta (prebivališta) stranca popunjava vlasnik stana ili treće lice, ukoliko je ovlašćeni punomoćnik vlasnika stana.
Kada vlasnik ili ovlašćeni punomoćnik popuni “beli karton” prijavljuje boravak stranca Policijskoj upravi, zajedno sa pratećom dokumentacijom. Dokumentacija koja se posnosi je:
Ukoliko prijavu podnsi ovlašćeni punomoćnik, pored navedene dokumentacije dostavlja se i overeno punomoćje. Ličnu kartu stvarnog vlasnika nekretnine nije potrebno priložiti, ali je preporuka da se ima u rezervi.
Stranac nema obavezu da bude lično prisutan u Policijskoj upravi prilikom prijave boravišta. Lično prisutvo nije obavzno ni za njegovo odjavljivanje.
Naredni korak je priprema dokumentacije za podnošenje zahteva za privremeni boravak. Dokumentacija i zahtev za odobrenje privremenog boravka se predaju Upravi za strance, takođe u Policijskoj upravi.
Za razliku od prijave boravišta gde nije potrebno lično prisustvo, kada se podnosi zahtev za privremeni boravak obavezno je lično prisustvo stranca. Zahtev za odobrenje privremenog boravka se podnosi zajedno sa propisanom dokumentacijom (dokazima). Naglasićemo da se neretko dešava u praksi da službena lica zahtevaju dopunu dokumentacije dodatnim dokazima.
Lično prisustvo stranca je obavezno i kada se podnosi zahtev za produženje privremenog boravka. Za razliku od zahteva za odobenje, ovaj zahtev za produženje privremenog boravka mora da se podnese nešto ranije. Rok za podnošenje zahteva za produženje je najranije tri meseca od isteka roka, a najkasnije 30 dana pre isteka prethodno odobrenog privremenog boravka.
Podsetićemo se da se privremeni boravak može odobriti strancu koji namerava da boravi u Srbiji duže od 90 dana zbog rada. Odobrava se u trajanju do godinu dana, a može i da se produži na period od godinu dana.
Procedura za odobrenje privremenog boravka ne traje dugo, već se odgovor zna za najviše 15 dana. Ukoliko se dobije odobrenje obavezno se upisuje u pasoš, odnosno u putnu ispravu stranca. Što se tiče putne isprave, datum važenja pasoša mora biti najmanje tri meseca duži od roka na koji je odobren privremeni boravak.
Dokumentacija koja se prikuplja i prilaže za odobrenje privremenog boravka deli se na:
Obavezna dokumentacija koja se prilaže uz zahtev za odobrenje i to po svakom osnovu je:
Pored gore navedene obavezne dokumentacije po osnovu zaposlenja prilaže se i posebna dokumentacija:
Privremeni boravak stranaca radi zapošljavanja odnosi se na zapošljavanje stranih državljanina u Srbiji. Ovo se odnosi na strance koji nisu u radnom odnosu u inostranstvu, ali nameravaju da se zaposle u Srbiji (da potpišu ugovor o radu sa kompanijom u Srbiji u kojoj će biti zaposleni).
Firma koja želi da zaposli stranca u obavezi je da podnese zahtev NSZ za odobrenje radne dozvole za rad tog stranog lica. Uslov da se zaposli stranac i da NSZ objavi mišljenje o ispunjenosti uslova jeste da na evidenciji NSZ nema drugih lica sa kvalifikacijama koje kompanija zahteva (za radno mesto gde će biti zaposlen stranac).
I po ovom osnovu prikuplja se prilaže osnovna i posebna dokumentacija. Dokumentacija potrebna radi upućivanja na rad u Republiku Srbiju (ili radi kretanja u okviru privrednog društva, premeštanja na rad u firmu koja je registrovana u Srbiji) je:
Privremeni boravak radi upućivanja stranog državljanina na rad u Srbiju je drugi osnov za ishodovanje radne dozvole. Ona se odnosi za dobijanje radne dozvole za stranca koji je zaposlen u inostranstvu (u istoj ili drugoj kompaniji), a koji se upućuje na rad u Srbiju.
Strani državljanin ne zasniva radni odnos u Srbiji, već je i dalje zaposlen u inostranstvu. Upućuje se da obavlja rad u kompaniji čije je sedište u Srbiji. U ovom slučaju se od NSZ ne zahteva izveštaj i mišljenje o ispunjenosti uslova o kvalifikacijama koje kompanija zahteva.
Zahtev za privremeni boravak po osnovu samozapošljavanja podnosi se zbog ishodovanja radne dozvole za strance radi osnivanja preduzeća u Srbiji (radi registrovanja preduzetnika u Srbiji). Ovo važi za strance koje žele da se samozaposle, tj. da otvore svoju firmu u našoj zemlji i da rade u njoj kao zaposleni.
Stranac u tom slučaju prvo ima obavezu da se registruje kao preduzetnik u Agenciji za privredne registre. Naredni korak je da zahtev za privremeno odobrenje podnese Upravi za strance u Policijskoj upravi.
Dokumentacija koja se po osnovu samozapošljavanja prilaže, pored gore navedene obavezne, je sledeća:
Stranci se najčešće registruju kao preduzetnici, kako bi se olakšala njihova saradnja sa drugim većim kompanijama u našoj zemlji. Ovaj trend uveliko je prisutan u IT sektoru, gde kompanije radije biraju da angažuju preduzetnika (lice koje bi inače zaposlili) umesto da ga zaposle (da zasnuju radni odnos).
Na ovaj korak se sve više odlučuju ne samo državljani Republike Srbije, već i stranci kako bi lakše sarađivali sa tim firmama. Najvažniji razlog je brža i jednostavnija procedura.
Dokumentacija potrebna za izdavanje radne dozvole za zapošljavanje je:
Za radnu dozvolu poslodavac mora NSZ da podnese zahtev za izdavanje radne dozvole ili za produženje iste. Ovaj zahtev poslodavac podnosi NSZ prema sedištu filijale. Nakon što se podnese taj zahtev, Nacionalna služba je u obavezi da sprovede test tržišta rada koji se sprovodi po zahtevu kompanije koja želi da zaposli stranca.
Poslodavac podnosi zahtev za test tržišta rada (za posredovanje u zapošljavanju) za konkretno radno mesto. Zahtev mora podneti najmanje 60 dana, a najkasnije 10 pre dana pre izdavanja radne dozvole. NSZ zatim sprovodi test tržišta rada (posredovanje u zapošljavanju) u periodu od 10 dana. Tako proverava da li na evidenciji nezaposlenih postoje nezaposlena lica koja odgovaraju kvalifikacijama iz podnetog zahteva.
Zatim, služba za zapošljavanje kreira Izveštaj o realizaciji potrebe za zapošljavanjem koji dostavlja poslodavcu. Tek nakon dobijanja Izveštaja firma (poslodavac) može da podnese zahtev za izdavanje radne dozvole sa pratećom dokumentacijom.
Dokumentacija koju podnosi poslodavac ili kompanija za izdavanje radne dozvole za upućena lica je sledeća:
Dokumentaciju za izdavanje radne dozvole za kretanje u okviru privrednog društva podnosi ogranak strane kompanije (ili zavisno preduzeće koje je registrovano u Srbiji). Dokumentacija je sledeća:
Dokumentaciju za izdavanje radne dozvole za samozapošljavanje podnosi strani državljanin. Prilažu se sledeći dokazi:
Za sva pitanja oko ishodovanja radnih dozvola za strance (za zapošljavanje, upućivanje na rad ili samozapošljavanje), agencija HLB T&M Consulting stoji vam na raspolaganju. Otvoreni smo za konsultacije oko pitanja u vezi procedure, prikupljanja dokumentacije i predaje iste.