Poslodavci koji zasnuju radni odnos za novim radnikom do kraja 2024. mogu koristiti poreske olakšice za novozaposlene radnike. Ove olakšice po osnovu zarade novozaposlenog lica odnose se na oslobađanja obaveze plaćanja dela poreza na zarade (70%), kao i doprinosa za PIO (100%), kada ističe rok za njihovu primenu.
Olakšice po osnovu zarade zaposlenih koje poslodavac ostvaruje prilikom zapošljavanja novih lica propisane su u skladu sa dva zakona – ZPDG (član 21z) i ZDOSO (član 45ž). Izmene i dopune objavljene su u „Službenom glasniku RS“, br. 118/21. Važe i u 2024., a primeni su od 1. marta 2022. godine.
Kao i za sve ostale poreske olakšice za zapošljavanje koje firme mogu koristiti, tako važi i za ove. Pravna lica koja žele da koriste olakšice za novozaposlene radnike moraju da ispune određene uslove. U nastavku sledi više o ovim olakšicama, uslovima koji moraju biti ostvareni, kao i ostalim kriterijumima za poslodavce i novozaposlene.
Pravna lica koja sklope ugovor o radu sa novim radnicima (ukoliko zasnuju radni odnos) mogu dobiti određene olakšice po osnovu zarada tih novozaposlenih lica.
Poreske olakšice vezane su za oslobađanje od plaćanja dela poreza na zaradu i doprinosa za PIO, a za zaradu radnika koja je isplaćena zaključno na dan 31.12.2024. godine. Poslodavac koji ostvari pravo i zaposli nove radnike može biti oslobođen obaveze plaćanja za:
Dakle, olakšice po osnovu zarade novozaposlenih lica se mogu koristiti u periodu od 01.03.2022. do 31.12.2024. i to zaključno sa zaradom koja je isplaćena najkasnije sa datumom 31.12.2024. godine.
Poslodavci koji žele da zaposle nove radnike i koriste poreske olakšice po osnovu zarade novozaposlenog lica mogu biti oslobođeni obaveze plaćanja dela poreza i doprinosa, ukoliko ispune određene uslove:
Poslodavac nema pravo da koristi poresku olakšicu ukoliko za novozaposlenog radnika po zasnivanju radnog odnosa koristi bilo koju vrstu podsticaja, uključujući naknade koje finansira NSZ u okviru programa i mera aktivne politike zapošljavanja. Međutim, kada se koristi poresko oslobođenje vezano za istu vrstu olakšice, poslodavac ima pravo da je koristi.
Pravo na koriščenje olakšice za novozaposlene radnike mogu da ostvare sledeći poslodavci:
Da bi se radnik, odnosno radnici smatrali novozaposlenim licima i imali prava na korišćenje olakšica po osnovu zarade novozaposlenog lica, potrebno je da budu ispunjena tri uslova.
To su sledeći uslovi:
Kada su ispunjeni svi uslovi, novi radnici koji mogu steći ovaj status novozaposlenog lica su:
Radnici koja su stekli status novozaposlenog lica u propisanom periodu (zaposlenje u periodu od 01.03.2022. – 31.12.2022. godine) imaju obavezan uslov da visina njihove mesečne zarade mora biti veća od 76.500 dinara, u bruto iznosu.
Olakšice po osnovu zarade novozaposlenog lica jesu prenosive i na drugog poslodavca.
Spomenuli smo da status novozaposlenog lica radnik stiče kada sa poslodavcem zasnuje radni odnos, isključivo u propisanom periodu. Takođe, spomenuli smo da to mora biti poslodavac koji ima pravo da koristi ove olakšice. Samim tim, i drugi poslodavac mora ispuniti uslove na osnovu kojih će imati prava da ih koristi.
Poslodavac koji započne za novozaposlenog radnika korišćenje olakšice nije uslovljen obaveznim korišćenjem iste u navedenom periodu. Samo za sticanje statusa novozaposlenog lica je ograničen rok, a to je propisan period od 01.03.2022. – 31.12.2022., uz zasnivanje radnog odnosa. Za poslodavce postoji drugi rok u kome mogu ostvariti pravo na korišćenje, a to je od 1. marta 2022. do 31. decembra 2024. godine.
Novozaposleno lice jednom stečeni status zadržava sve do isteka perioda korišćenja, odnosno sve do kraja 2024. godine. Obzirom da je olakšica prenosiva na drugog poslodavca, radnik sa stečenim statusom novozaposlenog lica istu može preneti, odnosno koristiti zaposlenjem u drugoj firmi.
To praktično znači da, u slučaju prestanka radnog odnosa sa poslodavcem koji koristi olakšicu radnik zadržava svoj status novozaposlenog lica, a olakšicu može da koristi svaki naredni poslodavac sa kojim on zasnuje radni odnos, sve do kraja 2024. godine. Ostali uslovi moraju takođe da budu ispunjeni, kako za donju granicu mesečne zarade, tako i uslovi za poslodavca.
Novozaposlenim licem ne smatra se:
Iako se olakšice za novozaposlene radnike zasniva na poreskom oslobođenju u propisanim procentima (porez na zaradu 70% i PIO doprinosi 100%), doprinosi za PIO za novozaposleno lice, a za koje se poslodavac ostvaruje pravo na oslobođenje od plaćanja doprinosa, plaćeni su radnicima.
Oni se plaćaju iz budžeta Republike Srbije, zbog čega nema refundacije, odnosno povraćaja plaćenih obaveza.
Kako bi radnik ostvario svoje pravo iz penzijskog i invalidskog osiguranja doprinosi za PIO smatraju se plaćenim u momentu dospelosti (u momentu isplate neto zarade za novozaposleno lice, koja se mora isplaćivati u propisanom periodu, odnosno do kraja tekućeg za prethodni mesec).
Ne postoje posebno propisani uslovi za prestanak korišćenja olakšica, niti na gubitak prava na istu kada je u pitanju ukupan broj zaposlenih kod poslodavca. Firma koja koristi olakšice za novozaposlena lica može ih koristiti sve dok radniku traje radni odnos, kao i dok on ispunjava uslove u skladu sa zakonima ZPDG i ZDOSO.
Postoje ograničenja za korišćenje olakšica po osnovu zarade za novozaposlena lica kada je u pitanju privremena sprečenost za rad tog novozaposlenog lica, odnsno za doprinose koji se isplaćuju. Prilikom privremene sprečenosti za rad novozaposlenog radnika, poslodavac i dalje ostvaruje pravo na korišćenje olakšice.
Međutim, ne može ostvariti pravo kada radnik sa statusom novozaposlenog lica koristi bolovanje preko 30 dana, porodiljsko odsustvo, odsustvo sa rada radi nege deteta ili odsustvo radi posebne nege deteta. Ova odsustva se isplaćuju na teret republičkog budžeta, zbog čega poslodavac ne može da ostvari pravo na korišćenje olakšica vezanih za oslobađanje od plaćanja dela poreza na zaradu i doprinosa za PIO.
Po isteku bolovanja koje se isplaćivalo teret RFZO, poslodavac može da nastavi sa korišćenjem olakšice za novozaposlene radnike koju je koristio i pre privremene sprečenosti za rad.
Što se tiče dodatnih uslova vezanih za ostvarivanje prava na korišćenje olakšica po osnovu zarade novozaposlenog lica, nema ih. Ali, postoje preporuke.
Nezaposlena lica pre zasnivanja radnog odnosa da bi dobila status novozaposlenih, u svrhu korišćenja olakšice, nemaju propisan uslov da se prethodno prijave na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje. Zatim, ni poslodavci nemaju obavezu da poreskom organu dostave dodatne dokaze o statusu novozaposlenog lica.
Ono što je preporuka jeste da poslodavci pre zasnivanja radnog odnosa i potpisivanja ugovora o radu provere status radnika koga će zaposliti, za period od 01.01.2019. do 28.02.2022. Tako će biti sigurni da će radnik sigurno steći status novozaposlenog lica.
Dokaz o statusu može biti Uverenje o podacima o osiguranju, koje izdaje PIO Fond. Iz Uverenja se može videti da:
Kontaktirajte nas za dodatnu pomoć oko zapošljavanja novozaposlenih lica i korišćenja olakšica za novozaposlene radnike. Iskusan tim računovođa, finansijskih i poreskih stručnjaka agencije za računovodstvene usluge HLB T&M Consulting stoji na raspolaganju.