Zaposlenima se često isplaćuje trinaesta plata na kraju poslovne godine, iako ona nije zakonom propisana obaveza za firme.
Na pitanje šta je trinaesta plata ima više tačnih odgovora.
Trinaesta plata u Srbiji je jedan od modela za nagrađivanje radnika. Ona nije posebno definisana Zakonom o radu kao obavezna da se isplaćuje, tako da poslodavci i nemaju zakonsku obavezu da je svojim radnicima plaćaju. Međutim, određen broj kompanija se ipak opredeljuje za ovaj vid stimulacije zaposlenih, te je koristi kao model i svojim zaposlenima vrši isplatu trinaeste plate.
Kao takva, može se reći da je trinaesta plata dodatna zarada ili bonus za zaposlene, odnosno način da zaposleni dobiju nagradu za doprinos poslovanju. Razlozi zbog kojih se kompanije najčešće odlučuju na isplatu trinaeste plate su sledeći:
Trinaesta plata u Srbiji je oporeziva naknada zarade. Spada u primanja, odnoso ostale isplate sa katakterom zarade u skladu sa zakonom. Poreski tretman ovih bonusa je isti kao za zarade, tačnije kao plate za zaposlenih.
Na iznos trinaeste plate koji će se isplatiti obavezni se obračunavaju plaćaju porezi i pripadajući socijalni doprinosi. Tu spadaju:
Prilikom isplate bonusa, nagrade, 13-te plate ili drugog vida stimulacije, firma u slobodnoj formi sastavlja dokument Odluku o isplati bonusa. Kada se obračuna i isplati, ona se iskazuje kao deo zarade u datom mesecu (u mescu kada je obračunata i isplaćena).
Koliki će biti iznos bonusa ili visina isplate trinaeste plate koja se isplaćuje zavisi od odluke poslodavca, a opet direktno zavisi od uspešnosti firme. Može da se isplaćuje u isnosu koji poslodavac samoinicijativno ili svojom voljom određuje. Npr:
Trinaesta plata zaposlenima, kao način nagrađivanje i stimulacije, se isplaćuje samo na osnovu dobre volje poslodavca. Iznos može biti isplaćen u novcu, u vrednosnom vaučerima ili u vidu poklona. U svim slučajevima, ima tretman oporezive zarade.
Osnovno i veoma važno je istaći sledeće. Da bi bila isplaćena, mora biti jasno definisana opštim aktom poslovanja firme.
Poslodavac svojim opštim aktom poslovanja ili kolektivnim ugovorom mora da definiše model „trinaesta plata“, bilo da je u pitanju jedan od načina stimulacije radnika kroz bonuse ili je u pitanju neki drugi osnov za isplatu. Na taj način olakšava se planiranje finansijskih sredstava firme, a ujedno olakšava se i praćenje isplate planiranih bonusa.
U aktu se definišu svi kriterijumi za isplatu:
Poslodavci koji isplaćuju 13. platu na taj iznos nemaju poreske olakšice, niti poreska oslobođenja, pošto ona ima karakter zarade. Može se prizati samo kao trošak u poreskom bilansu, jer se na taj način smanjuje oporeziva dobit kompanije.
Pošto se isplaćuje najčešće krajem godine, olakšan poreski tretman poslodavci mogu ostvariti za novogodišnje paketiće. Tj. za obezbeđivanje poklona i novogodišnjih ili božičnih paketića za decu zaposlenih uzrasta do 15 godina, u visini neoporezivog iznosa u skladu sa Zakonom.
Međutim, ako 13-ta plata pređe iznos najviše mesečne osnovice za obračun doprinosa na iznos iznad te najviše mesečne osnovice se doprinosi na tu najvišu mesečnu osnovicu doprinosa (najviša mesečna osnovica doprinosa, koja je u primeni od 01.01.2025. do 31.12.2025. godine, iznosi 656.425 dinara).
Kompanije isplaćuju trinaestu platu zaposlenima kao bonus, stimulaciju ili kao nagradu, onda kada za to imaju finansijske mogućnosti. Odnosno, kada rezultati poslovanja to opravdavaju.
Da bi poslodavac bio u mogućnosti svom kolektivu i zaposlenima da isplati trinaestu platu, postoji jedan preduslov koji mora biti ispunjen – firma mora uspešno da posluje. Kompanija mora poslovati pozitivno i ostvarivati takve poslovne rezultate koji bi mogli i koji će moći da dovedu do isplate bonusa.
Bonuse u Republici Srbiji isplaćuju uglavnom velike privatne i domaće kompanije. Sa druge strane, i kada su manje kompanije u pitanju (IT sektor uglavnom) ili firme koje broje mali broj radnika, isplate bonusa, trinaestih plata ili drugi načini nagrađivanja su takođe povremena praksa. U manjim firmama se model isplate trinaeste plate najviše koristi kao vid stimulacije i motivacioni faktor zarad zadržavanja svojih zaposlenih.
Trinaesta plata se ne mora nužno isplatiti jednokratno na kraju godine. Mnogi poslodavci se opredeljuju za stimulisanje zaposlenih na mesečnom nivou. Umesto zbirnog godišnjeg bonusa, odlučuju se da na mesečnom nivou dodeljuju manje bonuse ili dodatne finansijske nagrade u toku cele godine, i to po različitim osnovama:
Računovodstvena agencija HLB TM DOO iz Beograda može vam pomoći oko vođenja svih evidencija i usklađivanja sa zakonskim propisima koji su vezani za obračun zarada, bonusa, nagrada i stimulacija kao što je model „trinaesta plata“. Kontaktirajte nas za sva pitanja ili dodatne informacije.