Skrolujte za još

Probni Rad: šta je, Koliko traje, Koliko se Plaća

11.02.2025

Probni Rad: šta je, Koliko traje, Koliko se Plaća
HLB > Vesti > Članak > Probni Rad: šta je, Koliko traje, Koliko se Plaća

Probni rad je period kada poslodavac procenjuje radne sposobnosti i veštine zaposlenog. Za zaposlenog je to prilika da se upozna sa radnim okruženjem, izazovima i zadacima.

Poslodavac koji želi da primi novog zaposlenog u radni odnos, može prvo da mu ponudi probni rad. Firma ima pravo da pre primanja zaposlenog na neku radnu poziciju od njega zahteva probni rad, kako bi ustanovio da li je on dovoljno stručan ili kompetentan da obavlja taj posao.

Kada se radnik prima u radni odnos, kome prethodi probni rad, u ugovoru o radnom angažovanju se obavezno unosi i odredba o probnom radu.

Ono što treba istaći je sledeće – probni rad nije uslov za zasnivanje radnog odnosa, ali jeste uslov da se radni odnos nastavi.

Dakle, kada se zaposleni prima na probni rad on se obavezno ugovara prilikom zasnivanja radnog odnosa. Samim tim, obavezno se mora navesti u ugovoru o radu.

U nastavku slede detaljnija objašnjenja o probnom radu – kada se zasniva, koliko traje, da li je probni rad plaćen, koji su uslovi i ostale karakteristike.

 

1. Zasnivanje ugovora o probnom radu

 

Ugovor o probom radu zasniva se uslovno. Zapravo, kada poslodavac prima radnika na probni rad, sa njim zasniva radni odnos uz probni rad. Dakle, sklapa ugovor o radu ili na određeno ili na neodređeno vreme, uz probni rad. Nije uslovljena vrsta niti dužina radnog odnosa.

Može da se ugovori i kod radnog odnosa sa punim radnim vremenom, kao i kada je radni odnosa sa nepunim radnim vremenom. O ovoj temi smo detaljnije pisali u tekstu prekovremeni rad u Srbiji.

Ugovor sa probnim radom se zasniva uslovno, tj. da bi se tokom njegovog trajanja moglo pokazati i utvrditi koliko je zaposleni zaista stručan, koliko veština poseduje, da li je spretan, snalažljiv, zainteresovan i spreman na rad, da li je prilagodljiv i tome slično. Te osobine i sve karakteristike koje ima se mogu utvrditi i proveriti samo kroz praktičan rad zaposlenog.

Ukoliko se utvrdi da on ispunjava zahtevane uslove rada, nakon isteka probnog rada ostaje u radnom odnosu. U slučaju da se pokaže da ne ispunjava ili ne zadovoljava definisane uslove rada, gubi posao. Tj. zaposlenom prestaje radni odnos.

Stoga, u ugovoru o radnom angažovanju koji je zasnovan kao ugovor o probnom radu, pored osnovnih elemenata koje svaki ugovor o radu mora sadržati, obavezno se naznačava i sledeće:

  • koliko će trajati probni rad;
  • kolika je visina zarade u periodu probnog rada i kada se isplaćuje;
  • šta je uslov za zasnivanje radnog odnosa, odnosno da je probni rad uslov za nastavak radnog odnosa.

 

1.1.  Ugovor o radu na određeno vreme i probni rad

 

Probni rad i ugovor o radu na određeno vreme nisu isto.

Prilikom ugovaranja probnog rada, poslodavac je u obavezi da radniku koji želi da radi na određenoj poziciji za koju je potrebno da se prethodno prođe probni rad ponudi zaposlenje, tj. ugovor o radu.

Probni rad je zato češće predmet ugovora o radu na određeno vreme, u odnosu na ugovor za stalno. Razlog je taj što se radnici prvo prime da na određenom radnom mestu obavljaju posao i budu angažovani tokom nekog probnog perioda, kako bi se ustanovilo da li su dovoljno stručni i sa odgovarajućim zahtevima za to radno mesto.

Sa druge strane, zaključivanje ugovora o radu na određeno vreme, koji obično traje nekoliko meseci, može biti samo alternativa za probni rad, što firme prilikom primanja novozaposlenih nekada i praktikuju. To vreme zapravo i služi poslodavcima da provere jesu li zaposleni odgovarajući kadar za određenu radnu poziciju.

 

1.2. Ugovor o radu na neodređeno vreme i probni rad

 

Firme zaposlenima mogu da ponude i ugovor o radu na neodređeno vreme (zaposlenje za stalno), uz prethodno obavezan probni rad. U tom slučaju, period probnog rada može da traje najviše 6 meseci.

Tada se u ugovoru o radu navodi da se zaključuje na neodređeno vreme sa probnim radom. Takođe, navodi se i period trajanja, ali koji nije duži od šest meseci.

Pisali smo detaljan vodič o svim ugovorima i mogućim radnim angažovanjima za zaposlenje u Srbiji.

 

1.3.  Premeštanje radnika sa jednog radnog mesta na drugo radno mesto uz probni rad

 

U skladu sa Zakonom o radu, ugovorom o radu može da se ugovori probni rad za obavljanje jednog ili više povezanih poslova, odnosno srodnih poslova, koji su utvrđeni ugovorom o radu. Praktično, to znači da probni rad ne može da se odredi za više poslova koji nisu srodni ili povezani.

Probni rad se ugovara samo prilikom zasnivanja radnog odnosa.

 

1.4. Može li probni rad biti zamena za “rad na crno”?

 

Probni rad ne sme biti zamena za “rad na crno”, u skladu sa Zakonom. Ukoliko poslodavac zaposlenom ponudi zaposlenje uz prethodni probni rad, on ne bi trebao stupiti na delo bez prethodno potpisanog ugovora o radu.

Pored toga, probni rad nije neplaćen. Stoga, nije ni volonterski rad, o kome smo detaljno pisali.

Poslodavac ima pravo da zaposlenom ponudi mogućnost zaposlenja uz prethodno obavljen probni rad. U Zakonu o radu definisana je ova mogućnost ugovaranja probnog rada za zaposlenje na pozicijama ili poslovima gde je potrebno da se prethodno provere znanja i kompetencije zaposlenog koji bi se primio i nastavio da radi na toj poziciji.

 

1.5. Period trajanja probnog rada

 

Probni rad može trajati najduže 6 meseci. Može trajati i kraće, ali maksimalno šest meseci.

Koliko traje probni rad zavisi od odluke poslodavca i on određuje koliki je minimalni probni rad. Prilikom ugovaranja dužine trajanja, u ugovoru o radu obavezno mora biti navedeno tačno vreme trajanja probnog rada, ali da ne traje duže od 6 meseci.

 

1.6. Da li se probni rad plaća?

 

Probni rad se plaća.

Zaposleni za vreme probnog rada imaju sva prava i obaveze kao i drugi zaposleni u firmi. Poslodavac je u obavezi da zaposlenima na probnom radu isplaćuje platu (zaradu), kao i da obračuna i uplaćuje doprinose za socijalno osiguranje.

U slučaju da ne isplati zaradu zaposlenima ili da ne prijavi radnike, protiv poslodavca može biti podnet prekršajni postupak sa novčanom kaznom:

  • za poslodavca koji ima status pravnog lica od 800.000,00 do 2.000.000,00 dinara;
  • za odgovorno lice u pravnom licu od 50.000,00 do 150.000,00 dinara;
  • za poslodavca preduzetnika od 300.000,00 do 500.000,00 dinara.

 

1.7. Način praćenja probnog rada i njegovo ocenjivanje

 

Prilikom ugovaranja probnog rada, odnosno perioda trajanja, takođe može biti definisano praćenje i ocenjivanje zaposlenog na probnom radu. Odnosno, na koji način će se pratiti zaposleni tokom probnog rada i kako će biti ocenjivani. Poslodavac je u obavezi da u periodu probnog rada prati rad tog zaposlenog, kao i da proverava njegove radne, stručne i druge sposobnosti.

U zavisnosti od veličine kolektiva, može ga proveravati lično poslodavac, zatim zaposleni koga on zaduži da isprati rad zaposlenog na probnom radu, rukovodilac ili drugo ovlašćeno lice. Takođe, može biti formiran tim za praćenje i ocenjivanje zaposlenih na probnom radu, u svojstvu komisije koja daje svoje stručno mišljenje i prenosi ga poslodavcu, direktoru ili odgovornom licu u firmi koje donosi konačnu odluku. Način provere sposobnosti i rada nije definisan zakonom, niti posebnim pravilnikom, već o time poslodavac samostalno odlučuje.

Probni rad, kao i kriterijumi ili standardi poslodavca za pokazivanje radne i stručne sposobnosti za dalji nastavak rada koji se očekuju od zaposlenog na probnom radu ne moraju biti definisani opštim aktom poslodavca, kao ni pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji poslova. Ipak, preporuka je da se definišu i da se napravi tačna procedura za ocenjivanje, kako bi praćenje bilo validno, a ocenjivanje stručno od strane lica koje ima kompetencije da to izvrši.

 

2. Prava i obaveze zaposlenog prilikom probnog rada

 

Prilikom zapošljavanja, radnik koji je na probnom radu ima određena prava i obaveze kao svi zaposleni. Ima pravo na sledeće:

Obaveze zaposlenog koji je na probnom radu su:

  • u periodu probnog rada zaposleni obavlja radne zadatke isto kao ostali zaposleni koji nisu na probnom radu,
  • ima iste druge zakonske obaveze kao ostali zaposleni u firmi koji nisu na probnom radu.

 

3. Obaveze poslodavca tokom probnog rada

 

Dok je zaposleni na probnom radu poslodavac mora da poštuje zakonske obaveze:

  • da sa zaposlenim koji je na probnom radu zasnuje radni odnos sa probnim radom;
  • da prati rad, stručnost i radne sposobnosti lica koje je na probnom radu;
  • ukoliko zadovoljava stručne i druge radne sposobnosti koje su uslov opstanak, u obavezi je da sa njim nastavi zasnovan radni odnos;
  • ukoliko zaposleni ne pokaže radne i stručne sposobnosti, sa njim prekida radni odnos danom isteka ugovora o radu;
  • da prijavi zaposlenog, da mu obračuna i isplati zaradu (u bruto iznosu, tj. neto + socijalne doprinose);
  • da navede u ugovoru o radu period trajanja probnog rada, kao i visinu zarade u tom periodu.

Kada su u pitanju prava, može sledeće:

  • da ponudi zaposlenom probni rad, za radno mesto koje zahteva kvalifikacije i stručnost i koje je potrebno prethodno ustanoviti da li kandidat poseduje;
  • da prekine radni odnos sa zaposlenim koji ne pokaže da ima stručne i radne veštine koje se zahtevaju za rad na određenoj poziciji.

 

4. Otkaz ugovora o radu za vreme probnog rada

 

Firma ima pravo da prekine radni odnos sa licem koje ne pokaže dovoljno znanja i stručnosti tokom obavljanja probnog rada. Nakon donošenja odluke, u obavezi je da donese Rešenje o otkazu i da navede sve okolnosti, razloge i činjenice za otkaz ugovora o radu.

Za otkaz probnog rada postoje dve opcije:

  1. otkaz ako se pre isteka trajanja ugovora o probnom radu ustanovi da zaposleni nema stručnost i znanje za rad na određenoj poziciji;
  2. otkaz na dan isteka probnog rada.

Pisali smo detaljan vodič u kojim sve situacijama zaposleni mogu dobiti otkaz.

 

4.1. Otkaz pre isteka ugovora o probnom radu

 

Ukoliko se ustanovi da lice nema dovoljno znanja i stručnosti za radno mesto i pre isteka trajanja probnog rada, poslodavac ima pravo da mu da otkaz pre isteka trajanja probnog rada. U ovom slučaju, postupak za otkazni rok je pojednostavljen i kratko traje.

Poslodavac je u obavezi da radniku izda Rešenje o otkazu, koje mora da sadrži objektivno obrazloženje zašto poslodavac smatra da on nije kompetentan za rad na radnom mestu za koje je primljen. Takođe, mora da ispoštuje i otkazni rok, od najmanje 5 radnih dana. Nije u obavezi, niti je potrebno da to lice pismenim putem upozori o otkazu.

 

4.2. Otkaz na dan isteka probnog rada

 

Ukoliko se stručnost i radna sposobnost zaposlenog proveravaju tokom čitavog perioda probnog rada, poslodavac na kraju tog perioda može da proceni i donese odluku da radnik nema dovoljno kompetencija, znanja ili sposobnosti za rad na koji je primljen. U tom slučaju, takođe dolazi do prekida radnog odnosa. Odnosno, do otkaza. U ovom slučaju, zaposlenom prestaje radni odnos na dan isteka probnog rada.

I u ovom slučaju, poslodavac je u obavezi da izda Rešenje o otkazu na dan isteka probnog rada, sa obrazloženjem da radnik ne zadovoljava kriterijume koje zahteva određena pozicija u kompaniji, zbog čega se i prekida radni odnos. Takođe, rešenje mora da uruči zaposlenom, ali bez obaveznog otkaznog roka.

 

Knjigovodstvena agencija HLB TM DOO pruža kompletnu administrativnu podršku u vezi sa probnim radom, od izrade ugovora o radu, aneksa, što uključuje i obračun zarada, podnošenje poreskih prijava i praćenje svih zakonskih procedura. Za dodatne informacije i konsultacije kontaktirajte nas.

Kontakt