Skrolujte za još

Regres za Godišnji Odmor – Sva Prava i Način Isplate

04.11.2024

Regres za Godišnji Odmor – Sva Prava i Način Isplate
HLB > Vesti > Članak > Regres za Godišnji Odmor – Sva Prava i Način Isplate

Naknada za regres je pravo svakog zaposlenog iz radnog odnosa. U nastavku sledi detaljno: šta je regres za godišnji odmor, kako se isplaćuje i da li je firma u obavezi da vrši isplatu regresa.

Regres predstavlja nadoknadu troškova za korišćenje godišnjeg odmora. Na koji način će poslodavac isplaćivati ovu vrstu nadoknade i u kom iznosu, mora se definisati opštim aktom firme. Odnosno, poslodavac to određuje internim pravilnikom o radu ili ugovorom o radu ili kolektivnim ugovorom.

Zaposleni često nisu informisani o regresu, stoga poslodavac treba jasno definisati ove odredbe prilikom zasnivanja radnog odnosa kako bi zaposleni bili svesni svojih prava. Ovim se obezbeđuje transparentnost, jer će tako zaposleni u firmi imati jasne informacije o svim pravima iz radnog odnosa. Konkretno, pravo na regres, mogućnosti isplate u toku godine i visina naknade.

Sledi detaljno pojašnjenje o korišćenju regresa za godišnji odmor.

 

Šta je regres? Definicija i pojašnjenje

 

Regres za godišnji odmor predstavlja zakonsko pravo svakog zaposlenog da mu poslodavac isplati naknadu za troškove za korišćenje godišnjeg odmora.

Sa jedne strane regres predstavlja obavezu poslodavca prema zaposlenom. Sa druge strane, predstavlja i pravo svakog zaposlenog da dobije nadoknadu troškova za svoj budući godišnji odmor.

Regres i topli obrok se u praksi često spominju zajedno, stoga je bitno razdvojiti ove pojmove i dati temeljno pojašnjenje. Naknada za topli obrok predstavlja novčanu nadoknadu troškova zaposlenima za ishranu u toku radnog vremena, dok je regres nadoknada troškova za godišnji odmor. O nadoknadi za topli obrok pisali smo detaljno.

 

Da li je firma u obavezi da isplaćuje regres?

 

Poslodavac je u zakonskoj obavezi da zaposlenom isplati regres za godišnji odmor. Naknada za regres je  pravo svakog radnika jer ima pravo i na korišćenje godišnjeg odmora, a definisana je Zakonom o radu.

Regres se može radnicima isplaćivati jednom mesečno, ali i više puta godišnje, u zavisnosti od dogovora između zaposlenih i poslodavca. Visinu nadoknade određuje poslodavac.

Po pitanju svih obaveza u vezi sa regresom, tu spadaju:

  • obavezno je da regres za korišćenje godišnjeg odmora bude isplaćen;
  • regres za korišćenje godišnjeg odmora se isplaćuje u novcu;
  • svim zaposlenima se regres isplaćuje u istom iznosu;
  • regres je trošak i taj iznos je oporeziv (obračunavaju se i plaćaju porez i doprinosi).

 

Kada zaposleni stiče pravo na isplatu regresa?

 

Pravo na isplatu nadoknade za regres zaposleni stiče posle prvog meseca rada, odnosno stiče zajedno sa pravom da koristi godišnji odmor.

Pravo da se koriste dani godišnjeg odmora stiče se posle mesec dana neprekidnog rada, počevši od datuma stupanja u radni odnos. Godišnji odmor se ne mora odmah koristiti, pa se tako u praksi i najčešće dešava da radnici godišnji odmor uzmu i koriste posle nekoliko meseci neprekidnog rada.

Zaposleni godišnji odmor dobijaju u zavisnosti do dogovora sa poslodavcem i prema potrebama posla (u zavisnosti od poslovnih obaveza i potreba firme, godišnjih planova poslovanja i u zavisnosti od redosleda godišnjih odmora drugih zaposlenih). O korišćenju godišnjeg odmora odlučuje poslodavac i donosi rešenje za svakog zaposlenog pojedinačno.

 

Kada se isplaćuje regres i na koji način?

 

Regres se zaposlenima uvek isplaćuje uz zaradu, odnosno uz platu. Način isplate samostalno određuje poslodavac. U obavezi je da definiše visinu i način isplate svojim internim opštim aktom, kao što su pravilnik o radu, ugovor o radu ili drugi interni dokumenti.

Zakon ne propisuje način kako će se isplaćivati, stoga poslodavac odluku o načinu isplate regresa donosi sam. Isplata može biti:

  • mesečna – svakog meseca u toku godine, jednom mesečno u toku godine;
  • jednokratna (odjednom godišnje);
  • višekratna (u delovima, tj. više puta u toku godine u jednakim iznosima).

Prilikom obračuna i isplate, regres za godišnji odmor se obavezno mora navesti na platnom listu za svakog zaposlenog ili na izvodu iz platnog spiska.

 

Regres ima tretman zarade

 

Regres, kao naknada troškova za korišćenje godišnjeg odmora ne spada u zaradu. Međutim, ima tretman zarade jer se na taj iznos obračunavaju i plaćaju porez i doprinosi, isto kao za zaradu.

Prema Zakonu i radu, regres spada u ostala primanja zaposlenih, koja imaju tretman zarade. Pored odgovarajuće zarade koja se radniku isplaćuje za rad po osnovu radnog odnosa, u ostale isplate sa karakterom zarade spadaju:

  • naknada zarade za vreme odsustvovanja sa rada, u skladu sa Zakonom, kao što je godišnji odmor;
  • naknada za ishranu u toku rada – topli obrok;
  • regres za godišnji odmor;
  • uvećana zarada;
  • naknada za prevoz u javnom saobraćaju preko cene prevozne karte;
  • terenski dodatak (dnevna naknada za povećane troškove rada na terenu);
  • drugi slučajevi u kojima poslodavac utvrdi pravo zaposlenog na uvećanu zaradu (posebni uslovi rada, rad nedeljom, rad u trećoj smeni i slično);
  • naknada za korišćenje službenog automobila za privatne potrebe zaposlenih;
  • ostale isplate sa karakterom zarade (dodatak i naknada za odvojeni život, davanja u robi ili novcu za 8. mart i druge praznike, stimulativna otpremnina pri sporazumnom raskidu radnog odnosa, sva druga primanja koja nisu izuzeta iz zarade);
  • isplate zaposlenima za poklon deci povodom Božića i Nove godine preko neoporezivog iznosa.

 

Visina naknade za regres

 

Poslodavac samostalno određuje visinu naknade troškova regresa za korišćenje godišnjeg odmora koji će isplaćivati zaposlenima. Iznos definiše svojim pravilnikom – kolektivnim ugovorom, ugovorom o radu ili drugim opštim aktom.

Zakon o radu ne precizira, niti definiše tačan iznos regresa. Samim tim, poslodavca ne obavezuje ni po pitanju visine ove novčane nadoknade. Zakonska obaveza je da izvrši isplatu, a kom iznosu će ona biti određuje samostalno i prema svojim mogućnostima.

Visina iznosa naknade za godišnji odmor mora biti jednaka za sve zaposlene u firmi. Isti iznos se svim radnicima isplaćuje, bez obzira na to koje kvalifikacije imaju, na kojoj su poziciji u firmi ili koju funkciju obavljaju.

 

Kada zaposlenom ne može biti isplaćen regres?

 

Ako zaposleni ne iskoristi pravo na godišnji odmor, ne može da ima pravo na regres za korišćenje godišnjeg odmora. Ova dva prava su uzajamno povezana. Pravo na regres se gubi ako se ne koristi godišnji, jer u tom slučaju zaposleni nije imao dodatne troškove i firma nije u obavezi da mu isplati regres.

 

Regres i naknada tokom trajanja godišnjeg odmora

 

Zaposleni u radnom odnosu ima pravo ima pravo na isplatu naknade zarade za vreme korišćenja godišnjeg odmora. Regres, kao naknada troškova za korišćenje godišnjeg odmora takođe ulazi u obračun zarade koju će radnik primiti tokom korišćenja godišnjeg odmora.

 

Naknada za neiskorišćeni godišnji odmor

 

Ukoliko dođe do prestanka radnog odnosa, odnosno do otpuštanja zaposlenog, poslodavac je u obavezi da mu isplati novčanu naknadu umesto korišćenja godišnjeg odmora, ukoliko nije iskoristio godišnji odmor, bilo u celini ili delimično. Naknada mora biti u visini prosečne zarade za prethodnih 12 meseci. Takođe, mora biti obračunata srazmerno broju dana neiskorišćenog godišnjeg odmora.

U obavezi je i da mu isplati i sve druge neisplaćene narade, odnosno naknade – regres, topli obrok, trošak prevoza, neisplaćene zarade i sva druga primanja koja je zaposleni ostvario do dana prekida radnog odnosa. Rok za isplatu je 30 dana.

 

Regres za lica angažovana van radnog odnosa

 

Radnici angažovani po osnovu ugovora van radnog odnosa nemaju pravo na isplatu naknade troškova za regres za godišnji odmor, niti na plaćeni godišnji odmor. Ovo se odnosi na lica angažovana po ugovoru o privremeno povremenim poslovima, zatim na radnike koji su angažovani putem ugovora o delu ili po osnovu bilo kog ugovora o radnom angažovanju van radnog odnosa.

Navedena prava imaju samo radnici koji su zasnovali radni odnos kod poslodavca i imaju potpisan ugovor o radu. Firma nije u obavezi da isplaćuje regres radnicima angažovanim putem ugovora van radnog odnosa, bez obzira o kojoj vrsti ugovora je reč.

 

Agencija za knjigovodstvo HLB TM DOO iz Beograda nudi širok spektar računovodstvenih i knjigovodstvenih usluga, uključujući i obračun zarada. Naš tim stručnjaka može vam pomoći oko tumačenja i pridržavanja zakonskim propisima, kako bi obračun svih naknada bio tačan. Kontaktirajte nas za više informacija kako bi vam pomogli da što efikasnije optimizujete poslovanje.

Kontakt