Poreske olakšice za zapošljavanje povratnika iz dijaspore i stranaca (novonastanjene obveznike) važe i za 2024. godinu, a počele su sa primenom marta 2020. godine. Predviđeni podsticaji mogu se koristiti za zapošljavanje povratnika iz dijaspore, uključujući mlade kao i strance. Ostvaruju se u vidu plaćanja umanjenih poreza i doprinosa na zarade povratnika iz inostranstva.
Poslodavac koji zasnuje radni odnos sa novonastanjenim obveznikom može da koristi olakšice u vidu smanjenja osnovice za porez i doprinose na zarade za 70%. Ove poreske olakšice za zapošljavanje povratnika i stranaca mogu koristiti firme, odnosno poslodavci, inovacioni privrednici, koji zaposle naše ljude iz dijaspore, ali i ako zaposle strance. Privrednicima koji ih zaposle biće omogućeno da plaćaju 70% niže poreze i doprinose na njihove zarade tokom pet godina.
Dostupni podsticaji počeli su da važe 1. marta 2020. i predstavljaju mere za razvoj inovativne privrede. Propisane su u skladu sa članom 15v ZPDG i članom 15a ZDOSO. Po stvaranju uslova za njihovu primenu donet je Pravilnik kojim se bliže propisuje način ostvarivanja prava na umanjenje osnovice poreza na zarade za novonastanjenog obveznika. Pravilnik je stupio na snagu 14.11.2020.
Kao i druge aktuelne poreske olakšice za zapošljavanje, tako i olakšice za strance i povratnike imaju za cilj da podstaknu domaće poslodavce na zaposlenje novih radnika. U slučaju na zapošljavanje stranaca i povratnika iz dijaspore, uključujući doseljenike i mlade povratnike.
Podsticaji se odnose na poresko oslobođenje prilikom zapošljavanja povratnika iz inostranstva, kao i stranaca. Domaći poslodavci koji ih koriste mogu ostvariti pravo na:
Da bi se ostvarile, povratnici i stranci (novonastanjena lica) i kvalifikovani poslodavac moraju zasnovati radni odnos na neodređeno vreme. Prilikom sklapanja ugovora o radu moraju biti ispunjeni dodatni uslovi, a to su:
Navedeni podsticaji samo su jedna od mera za razvoj inovativne privrede. Mogu se ostvariti za povratnike iz inostranstva, kao i za strance koji ispunjavaju opšte uslove za primenu olakšica.
Kvalifikovani poslodavci mogu da ostvare pravo na poreske olakšice za novonastanjene obveznike za period od pet godina, počevši od dana zaključenja ugovora o radu. Pravo se ostvaruje nezavisno od promene poslodavaca. Ispunjenost uslova u vezi sa korišćenjem podsticaja, sa radnim mestom, kao i uslova za novonastanjenog obveznika tokom tog perioda se podrazumeva.
Novonastanjeni obveznik ima pravo na korišćenje olakšice od prve zarade, koja je isplaćena za mesec u kome su od nadležnih organa pribavljeni dokazi o ispunjenosti uslova.
Poslodavci koji imaju pravo na poresku olakšicu za novonastanjene obveznike (povratnike, doseljenike, strance) su kvalifikovani poslodavci. Da bi mogli da ih koriste potrebno je da ispune određene uslove:
Pisana izjava za novonastanjenog obveznika
Kvalifikovani poslodavac koji sklapa radni odnos sa novonastanjenim obveznikom ima obavezu da sastavi pisanu izjavu, kojom se potvrđuje da pre zasnivanja radnog odnosa to lice nije bilo u radnom odnosu kod bilo kog poslodavca koji bi se u momentu sticanja statusa novonastanjenog obveznika smatrao povezanim licem sa tim kvalifikovanim poslodavcem.
U slučaju promene kvalifikovanog poslodavca, odnosno ukoliko radnik koji se smatra novonastanjenim obveznikom zaključi ugovor o radu sa drugim kvalifikovanim poslodavcem, ponovo se sačinjava izjava. Ovu obavezu ima i svaki naredni kvalifikovani poslodavac ukoliko dođe do promene firme u kojoj se lice sa statusom novonastanjenog obveznika zapošljava.
Pisana izjava potvrđuje se da to lice pre zasnivanja radnog odnosa sa kvalifikovanim poslodavcem nije bio u radnom odnosu. Sa druge strane, ukoliko jeste bio zaposlen kod jednog ili više poslodavaca, u pisanoj izjavi se navodi pun naziv, sedište svakog, kao i država odakle je firma.
Povratnicima iz dijaspore, odnosno novonastanjenim licima smatraju se:
Dakle, postoje dve kategorije novonastanjenih obveznika. Svaki od njih zasebno ima propisane uslove koji moraju biti ispunjeni kako bi se lice smatralo novonastanjenim obveznikom, bilo da su u pitanju stranci, povratnici iz dijaspore ili mladi povratnici. Dovoljno je da radnik za koga će se koristiti podsticaj ispunjava jednu kategoriju, kao i uslove u pogledu radnog mesta i posebnog stručnog obrazovanja (konkretno – za iznos njegove najmanje mesečne bruto zarade).
Pravo se ostvaruje bez obzira na promenu poslodavca, ukoliko su ispunjeni navedeni uslovi u pogledu radnog mesta i stručnog obrazovanja. I novi poslodavac zapošljavanjem novonastanjenog obveznika stiče pravo da koristi poresku olakšicu, u roku od 5 godina počevši od datuma zasnivanja radnog odnosa.
Prva kategorija novonastanjenih obveznika se odnosi na strance (i određene povratnike). Da bi poslodavac ostvario poreski podsticaj vidu umanjene osnovice za plaćanje poreza i doprinosa za 70% pri zasnivanju radnog odnosa, potrebno je da budu ispunjeni određeni uslovi:
Za period boravka zaposlenog, kojim se dokazuje da nije pretežno boravio u Srbiji u periodu od 24 meseca pre zaključenja ugovora o radu sa kvalifikovanim poslodavcem podnose se dodatne isprave:
Druga kategorija novonastanjenih obveznika se odnosi na mlade povratnike. Da bi osnovica za obračun poreza na zarade i doprinosa bila umanjena za 70%, potrebno je takođe da budu ispunjeni uslovi:
Dodatni uslov koji mora biti ispunjen za umanjenje osnovice 70% jeste da se mladi povratnik, odnosno lice koje zasniva ili je zasnovalo radni odnos nastanjuje na teritoriji Republike Srbije i da se smatra njenim poreskim rezidentom.
Za period boravka u drugoj zemlji radi obrazovanja i stručnog usavršavanja, kojim se dokazuje da u periodu od 12 meseci pre zaključenja ugovora o radu sa kvalifikovanim poslodavcem lice nije pretežno boravilo u Srbiji, podnose se dodatne isprave:
Novonastanjeni obveznik pravo na umanjenje poreza i doprinosa na zarade za 70% ostvaruje kada:
Za dokazivanje boravka prilaže sledeća dokumenta:
Kvalifikovani poslodavac ima obavezu da sakupi dokumentaciju o novozaposlenom obvezniku najkasnije do dana kada mu se isplaćuje prva zarada, po osnovu koje i ostvaruje pravo na poresku olakšicu i umanjenje.
Ukoliko dođe do promene kvalifikovanog poslodavca (kada povratnik iz dijaspore zaključi ugovor o radu sa drugim) takođe i on ima obavezu prikupljanja dokumentacije. Tako dokazuje ispunjenost uslova kako bi ostvario pravo na korišćenje poreske olakšice. Ukoliko dođe do promene više poslodavaca, onda ovu obavezu ima svaki naredni kvalifikovani poslodavac sa kojim se zasniva ugovor o radu.
Kada je reč o zapošljavanju stranaca u Republici Srbiji, osnovni uslov da strani državljani borave i rade u našoj zemlji jeste da imaju odobren privremeni boravak i radnu dozvolu. Za boravišnu i radnu dozvolu za strance u Srbiji podnosi se zahtev i propisana dokumentacija, a koja radna dozvola će biti izdata zavisi od osnova za odobrenje privremenog boravka ili radne dozvole.
Pisali smo detaljan vodič za izdavanje radnih dozvola za strance u Republici Srbiji.
Agencija za poslovni konsalting i računovodstvene usluge HLB TM DOO specijalizovana je za obavljanje svih vrsta poslova i pratećih aktivnosti u vezi sa legalnim zapošljavanjem povratnika iz inostranstva, kao i za zapošljavanje stranaca u Srbiji. Pružamo stručnu pomoć za obračun zarada, kao i podršku oko apliciranja za podsticaje i ostvarivanje prava na poresko oslobođenje. Kontaktirajte nas.