Krajem 2018. godine izmenjeni su Zakoni kojima su promenjeni uslovi za korišćenje poreskih olakšica za novoosnovana pravna lica i preduzetnike. Izmene se odnose na oslobođenja od plaćanja poreza i doprinosa za poslodavce i njihove zaposlene.
Svi poslodavci koji su osnovali firmu nakon 01.01.2019. godine mogu biti oslobođeni poreza i doprinosa samo za sebe, kao vlasnika ili osnivača firme, ali za novozaposlene radnike poreska oslobođenja ne postoje.
Ove izmene su stupile na snagu 16. decembra 2018. godine, a njihova primena počela je početkom 2019. godine, tačnije od 01. januara tekuće godine.
Najnovije izmene Zakona o porezu na dohodak građana i Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje su sledeće:
Novoosnovane firme, odnosno budući registrovani poslodavci koji bi mogli da ostvare pravo na poreske olakšice su:
Ako želite da otvorite firmu možete biti oslobođeni poreza i doprinosa za sebe kao vlasnika, odnosno preduzetnika ili kao osnovača DOO. Imate pravo da ostvarite oslobođenje od plaćanja doprinosa na teret zaposlenog i na teret poslodavca pa osnovu:
Ukoliko želite da postanete paušalno oporezovani preduzetnik onda nemate pravo na ove poreske olakšice, jer nove olakšice ne važe za paušalce. Morate biti opredeljeni za isplatu lične zarade i da vodite poslovne knjige.
Da bi preduzetici i vlasnici preduzeća dobili nove olakšce moraju biti ispunjeni sledeći uslovi:
Kada se radi o više osnivača u jednom DOO, poreske olakšice mogu da se ostvare za najviše devet osnivača, pod uslovom da su svi potpisali ugovor o radu u firmi, odnosno da su zasnovali radni odnos. Svi osnivači moraju biti prijavljeni na obavezno socijalno osiguranje u Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja.
Poslodavac može da osvari pravo na oslobođenje od poreza i doprinosa za zarade koje su isplaćene u periodu od 12 meseci, počevši od dana kada je osnovana firma – registrovan preduzetnik ili kada je osnovano DOO.
Nove olakšice mogu da koriste samo novoosnovani preduzetnici, novi osnovači DOO i preduzetnici poljoprivrednici, ali samo ako ispune uslove i ako su otvorili firmu posle 01. januara 2019. godine. Ovu olakšicu mogu da iskoriste sve buduće firme koje ispunjavaju određene uslove, a koje budu registrovane u privredni registar zaključno sa 31.12.2020. godine.
Propisane olakšice za nove poslodavce i za njihove zaposlene redovno su počele da se primenjuju od 01.10.2018. godine. Međutim bile su na snazi samo do 15. decembra prošle godine.
Svi novoosnovani poslodavci koji su ispunili uslove, otvorili firmu u periodu od 01.10. do 15.12.2018. godine i počeli da ih koriste pod tadašnjim uslovima, sada nastavljaju da ih koriste pod tim starim propisima. Za njih važe uslovi koji su važili u trenutku otvaranja forme i ne mogu da započnu za korišćenjem poreskih olakšica po novim pravilima od 01. januara 2019. godine.
Dakle, firma koja je registrovana u Agenciji za privredne registre najranije 01. oktobra 2018. a najkasnije 15. decembra iste godine, koja je ostvarila pravo na poreske olakšice može da nastavi sa korišćenjem već ostvarenih. Razlika je u tom slučaju što za njih ne važe nova pravila, već nastavljaju da ih koriste prema starom.
Primera radi, ukoliko je novoosnovani poslodavac zaposlio dva radnika i počeo da koristi olakšicu za njih, sada nema pravo na nove olakšice za druge novozaposlene. Ali ima pravo da za te novozaposlene radnike i dalje koristi staru olakšicu.
Dana 16. decembra prošle godine prestale su da važe poreske olakšice prema starim propisima, jer su tada stupile na snagu izmene Zakona. Poslodavci u periodu između 16.12.2018. pa sve do kraja prošle godine nisu mogli da koriste stare poreske olakšice, niti da primene nove.
Postoje nekoliko ograničenja kada se koriste nove poreske olakšice:
Maksimalna zarada koju poslodavac može sebi da isplati je 37.000 dinara mesečno. To je neto zarada, bez poreza i doprinosa, i jedino na taj iznos je moguće ostvariti poresko oslobođenje. Ovo važi kada je u pitanju ili lična zarada preduzetnika ili zarada osnivača.
Pravo na korišćenje poreske olakšice ističe:
Prema novim pravilima doprinosi za PIO, zdravstveno osiguranje i osiguranje za slučaj nezaposlenosti biće plaćeni iz Budžeta Republike Srbije, ali na iznos najniže mesečne osnovice doprinosa. U svakom slučaju sada se upisuje radni staž za tih godinu dana i u tome je velika razlika u odnosu na prošlogodišnje poreske olakšice.
Poslodavci za prethodne olakšice nisu imali obavezu da ulaćuju porez i doprinose ka državi, ali to je kao posledicu imalo neupisan staž. Kada se porezi i doprinosi ne uplaćuju onda se ne upisuje radni staž. Ali, mogli su dobrovoljno da uplaćuju PIO za sebe i svoje zaposlene, pa da tako osiguraju radni staž.
Ali novina je to što su za firme obezbeđena sredstva iz Budžeta Republike Srbije, ali jedino za zdravstveno osiguranje. Tako da, vlasnicima i zaposlnima koji su započeli korišćenje olakšica posle 01.10.2018. biće uplaćeno zdravstveno osiguranje i biće im overene zdravstvene knjižice.