U slučaju otpuštanja, postoje određena prava i obaveze u vezi sa otkazom i važno je da se poštuju, što važi za obe ugovorne strane – i poslodavca i radnika.
Radni odnos između poslodavca i zaposlenog se zasniva na izvršavanju međusobnih obaveza, jer su njime uređena prava, obaveze i odgovornosti, što važi kako za poslodavca tako i za zaposlene.
Do prekida radnog odnosa može doći voljom zaposlenog (sporazumno – dogovorom ili otkazom od strane zaposlenog). Takođe, razlozi za otkaz mogu biti i opravdani, zatim nezavisno od volje poslodavca ili radnika, ali i ako firma svojom voljom odluči da otpusti radnika.
Pored svega navedenog, ipak treba istaći da postoje i situacije koje se ne smatraju opravdanim razlogom za davanje otkaza.
U nastavku sledi detaljnije o ovoj temi, koja se tiče svih prava i obaveza poslodavca i zaposlenog u vezi sa otkazom.
Kada poslodavac nema pravo da zaposlenom da otkaz?
Postoje situacije kada firma sa zaposlenim nema pravo da prekine radni odnos, iz opravdanih razloga. Poslodavac tokom radnog odnosa ima brojne obaveze, a jedna od njih odnosi se i na poštovanje propisa u vezi sa otpuštanjem.
Opravdanim razlogom za otpuštanjem ne smatra se:
- privremena sprečenost za rad zbog bolesti, nesreća na radu ili profesionalno oboljenje;
- korišćenje porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta;
- odsluženje ili dosluženje vojnog roka;
- članstvo u političkoj organizaciji, sindikatu, pol, jezik, nacionalna pripadnost, socijalno poreklo, veroispovest, političko ili drugo uverenje ili neko drugo lično svojstvo zaposlenog;
- delovanje u svojstvu predstavnika zaposlenih;
- obraćanje zaposlenog sindikatu ili organima nadležnim za zaštitu prava iz radnog odnosa.
Razlozi za davanje otkaza zaposlenom – kada firma ima pravo da otpusti radnika
Do prestanka radnog odnosa može doći iz brojnih razloga i u tom slučaju poslodavac ima pravo da radniku da otkaz. Pored toga, prekid može nastati sporazumno (dogovorom), zatim nezavisno od volje poslodavca ili radnika, ali isto tako i ako postoje opravdani razlozi.
O ovoj temi o načinu prekida radnog odnosa pisali smo detaljno. U nastavku ćemo navesti samo razloge.
Kada je reč o volji, odnosno odluci da se radnik otpusti , na konačni ishod utiču opravdani razlozi. Poslodavac ima pravo da zaposlenom da otkaz zbog sledećih razloga:
- radna sposobnost zaposlenog ili njegovo ponašanje na poslu;
- kada zaposleni svojom krivicom učini povredu radne obaveze;
- kada se ne poštuje radna disciplina;
- kada prestane potreba poslodavca za zaposlenim.
1. Pravo na otpuštanje zbog razloga koji se tiču sposobnosti zaposlenog ili njegovog ponašanja na poslu su
- ne ostvarivanje rezultata rada ili ako radnik nema znanja i sposobnosti za obavljanje poslova;
- ako je zaposleni pravnosnažno osuđen za krivično delo na poslu ili u vezi sa radom;
- ukoliko se ne vrati na posao u roku od 15 dana od kada je isteklo mirovanje radnog odnosa ili od isteka neplaćenog odsustva.
2. Poslodavac ima pravo radnika da otpusti kada zaposleni kada svojom krivicom učini povredu radne obaveze
- ako nesavesno ili nemarno izvršava radne obaveze;
- ako zloupotrebi položaj ili prekorači ovlašćenja;
- ako necelishodno i neodgovorno koristi sredstva rada;
- ako ne koristi ili nenamenski koristi obezbeđena sredstva ili opremu za ličnu zaštitu na radu;
- ako učini drugu povredu radne obaveze.
Poslodavac ima pravo da raskine ugovor o radu i kada radnik ne poštuje radnu disciplinu
- ukoliko neopravdano odbije da obavlja poslove ili izvršava naloge;
- ukoliko ne dostavi potvrdu o privremenoj sprečenosti za rad;
- ako zloupotrebi pravo na odsustvo zbog privremene sprečenosti za rad;
- zbog dolaska na rad pod dejstvom alkohola ili drugih opojnih sredstava (odnosi se na korišćenje alkohola ili drugih opojnih sredstava u toku radnog vremena);
- ako je dao netačne podatke koji su bili odlučujući za zapošljavanje;
- ako radnik koji radi na poslovima sa povećanim rizikom odbije da odradi analizu ocene zdravstvene sposobnosti;
- ukoliko ne poštuje radnu disciplinu.
Pravo poslodavca su i opravdane potrebe
- tehnološki višak;
- ako zaposleni odbije da zaključi aneks ugovora o radnom angažovanju (zbog promene osnovice za utvrđivanje osnovne zarade, radnog učinka, naknade zarade, uvećane zarade i drugih primanja).
Prava i obaveze zaposlenih prilikom prekida radnog odnosa
U zavisnosti od načina prestanka radnog odnosa razlikuju se i prava, odnosno obaveze koje moraju biti ispoštovani. To je zakonska obaveza definisana zakonom.
Prava i obaveze kada zaposleni da otkaz poslodavcu
- Svaki zaposleni ima pravo da samoinicijativno prekine radni odnos.
- U obavezi je da ispoštuje pisanu formu tog otkaza, kao i otkazni rok. Mora da napiše izjavu o otkazu, a što se tiče otkaznog roka, on traje između 15 i 30 dana (najmanje 15 dana).
- Ima pravo na platu, odnosno da mu firma obračuna i isplati zaradu u bruto iznosu.
- Kada radnik da otkaz poslodavcu, onda ne može ostvariti pravo na isplatu novčane naknade za nezaposlena lica, koju isplaćuje Nacionalna služba za zapošljavanje.
Prava i obaveze zaposlenog pri sporazumnom prekidu radnog odnosa
- Radnik ima pravo da se dogovori sa poslodavcem o prestanku radnog odnosa.
- Sporazumni otkaz mora biti u pisanom obliku.
- Obaveza zaposlenog je da njegova izjava volje o otkazu bude u formi pisanog sporazuma.
- Pri sporazumnom o prestanku radnog odnosa, ukoliko se prijavi na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje, to lice nema pravo na prima novčanu naknadu za nezaposlena lica od strane NSZ.
- Ima pravo da primi platu za period kada je bio zaposlen.
Pravo zaposlenog kada prestanak radnog odnosa stupi nezavisno od njegove volje
Pored obračuna osnovne zarade, radnik može da ostvari pravo i na novčanu nadoknadu kada ostane bez posla. Zarada se obračunava do datuma kada je zaposleni bio u radnom odnosu.
Radi se o naknadi u slučaju nezaposlenosti od strane NSZ, ukoliko do otpuštanja dođe mimo volje radnika. Pravo na novčanu nadoknadu se ostvaruje u sledećim slučajevima:
- otpuštanje od strane poslodavca, kao tehnološki višak;
- otkaz ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi;
- istekom trajanja ugovora za koji je zasnovan (ugovor na određeno vreme),
- istek trajanja privremenih i povremenih poslova, kao i trajanja probnog rada.
Obaveze poslodavca u vezi sa otkazom
- Poslodavac je dužan i u obavezi da otpusti radnika samo iz zakonski opravdanih razloga za davanje otkaza.
- Pre davanja otkaza radniku, poslodavac je dužan da sprovede zakonsku proceduru otpuštanja. Mora zaposlenog pisanim putem da upozori da postoje razlozi koji mogu dovesti do otpuštanja. U obavezi je i da mu ostavi rok od najmanje 8 dana kako bi zaposleni pisanim putem dao obrazloženje.
- U upozorenje o otkazu mora biti naveden osnov za davanje otkaza, činjenice i dokazi koji ukazuju na to da su se stekli uslovi za otkaz, kao i rok za davanje odgovora na upozorenje.
- Rešenje o otkazu ugovora o radu zaposlenom mora biti dostavljeno na propisan način – u pisanom obliku. Mora da sadrži obrazloženje, pouku o pravnom leku i dostavlja se lično zaposlenom (u prostorijama firme ili na adresu prebivališta/boravišta).
- Ukoliko ne uspe da lično uruči rešenje o otkazu, mora da sastavi pismenu belešku, koja se ističe na oglasnoj tabli poslodavca, a osam dana od dana objavljivanja smatra se dostavljenim.
- Poslodavac ima obavezu da zaposlenom obračuna zaradu, kao i da isplati sve neisplaćene zarade, naknade zarade i sva druga primanja koja je ostvario do datuma prestanka radnog odnosa, najkasnije u roku od 30 dana.
- Kada je u pitanju naknada za nezaposlenost, u obavezi da radnika pismenim putem obavesti o posledicama koje će imati prilikom ostvarivanja prava za slučaj nezaposlenosti – u slučaju sporazumnog prekida radnog odnosa. Tačnije, mora da ga pismeno obavesti da sporazumnim raskidom radnog odnosa ne ostvaruje pravo na isplatu novčane nadoknade od strane Nacionalne službe za zapošljavanje.
- Kada je sporazumni otkaz u pitanju, u obavezi je da sa zaposlenim ima potpisan sporazum o prekidu radnog odnosa.
- Naknada štete za neiskorišćeni godišnji odmor – kada dođe do prestanka radnog odnosa, zaposlenom koji nije iskoristio godišnji odmor u celini ili delimično mora biti isplaćena novčana naknada umesto korišćenja godišnjeg odmora.
Pravne posledice za nezakonit otkaz ili prestanak radnog odnosa
Zaposleni koji je otpušten može da zaštiti svoja prava na dva načina. Ima pravo da protiv poslodavca podnese tužbu zbog nezakonitog otkaza ugovora o radu. Zatim, ima pravo i da se obrati inspekciji rada. Ukoliko inspekcija rada utvrdi da postoji povreda prava zaposlenog, može da donese Rešenje o odlaganju izvršenja rešenja o otkazu ugovora o radu zaposlenom.
Na ovaj način, pokreće se sudski postupak da se utvrdi da li je postojao pravni odnos za nezakonit prekid radnog odnosa.
- Ukoliko se sudskom odlukom odredi da je otkaz bio nezakonit, zaposleni se mora vratiti na posao. Pored toga, mora mu se isplatiti naknada štete, kao i staž, tj. da se obračunaju doprinosi za obavezno socijalno osiguranje za period tokom koga nije radio.
- Ako se tokom sudskog postupka utvrdi da je radniku prestao radni odnos bez pravnog osnova, a on ne zahteva da se vrati na posao, poslodavac mora da mu obračuna i isplati naknadu štete u iznosu od najviše 18 njegovih zarada.
- Ako se utvrdi da je došlo do otpuštanja bez pravnog osnova, a tokom tog postupka poslodavac uspe da dokaže da ipak postoje okolnosti koje opravdano ukazuju da nastavak radnog odnosa nije moguć, sud će odbiti zahtev radnika da se vrati na posao. Dobiće samo naknadu štete u duplo većem iznosu od iznosa na koji može ostvariti kada bi se vratio na posao.
- U slučaju da se u toku postupka utvrdi da jeste postojao osnov da se prekine radni odnos, ali da je poslodavac postupio suprotno odredbama zakona kojima se propisuje postupak za prestanak radnog odnosa, može se odbiti zahtev zaposlenog da se vrati na rad. Dobiće nadoknadu štete u iznosu do šest njegovih zarada.
Knjigovodstvena agencija HLB TM DOO iz Beograda pruža stručne i pouzdane knjigovodstvene usluge, prilagođene vašim potrebama. Možemo vam pomoći ukoliko vam je potrebna ovakva vrsta podrške, odnosno tačan i pravilan obračun zarade.